zeytinyagi-faydalari

Zeytinyağının Yararları ve Kullanımı

Zeytinyağının yararları ve zeytinyağı deyince aklımıza cennet memleketimizin Akdeniz bölgesi gelir. Memleketimizin sadece Akdeniz bölgesinde değil farklı bölgelerinde de zeytin yetişmektedir.

Fakat büyük çoğunluğu Akdeniz bölgesinde yetişir. Güzelim zeytinler ve zeytin yağdan vazgeçmemeliyiz. Bizim için çok değerli ve sağlıklı bir besindir. Zeytinyağı ülkemizde bölgesine göre kullanılmaktadır. Oysaki her bölgede bol miktarda kullanmak sağlık için vazgeçilmez nimettir. Maliyeti biraz yüksek olduğundan salata ve yemeklerin bazıların da kullanmaktayız.

Zeytinyağının Saymakla Bitmeyen Faydaları

Zeytinyağı kalbimizin dostudur. Zeytinyağını devamlı kullanırsak kalp krizini önler ve damar tıkanıklığınız olmaz. Besin değeri çok yüksektir ve doyurucudur. İçindeki A, C, E vitaminleri bulundurup ayrıca fosfor, kükürt, kalsiyum ve minareler bulunmaktadır. Sabahları aç karnına bir iki çay kaşığı içildiğinde bağırsakları yumuşattığı ve sakinleştirici özeliği görülmektedir. Saframızda oluşabilecek taşlar içinde bire birdir. Aç karna tüketildiğinde hasta taşlardan kısa bir süre sonra kurtulabilmektedir. Cilt içinde çok önemli yere sahiptir. Cildin kırışmasını engeller Ellere sürüldüğünde bebeksi bir yumuşaklık hissedersiniz. Saçlara sürüldüğünde kırılmış, yıpranmış ve dökülen saçlar için birebirdir. Çok faydasını görüldüğü gözlenmiştir. Saçtaki kepeğe karşı etkilidir. Saçı besler. Cildimizdeki hastalıklara iyileşme süresini hızlandırır. Zeytinyağı bizim için vaaz geçilmez bir şifa kaynağıdır vücut için saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Salatalarda verdiği tat İnanlımız insana haz duygusu verir. Salataya doğrudan katılmasından dolayı bağırsaklarımızı  (kabızlık) düzene sokar. Zeytinyağı, sabunlarda, şampuanlarda ve makyaj ürünlerde vazgeçilmez bir üründür ve faydası çoktur.

Buraya tıklayarak EnPatika ailesine katılabilirsiniz.

Zeytinyağı Saklama Şartları

Zeytinyağı tez bozulur, asla dolapta saklanmaz. Zeytinyağı aldığımızda saklayacağımız zaman karanlık, ışık görmeyen ve serin yerlerde saklanmaları gerekmektedir. Zeytinyağı mümkünse koyu cam şişelerde muhafaza etmeleri gerekmektedir. Hava almaması gerekir. Zeytinyağını güneş, ışık ve havadan koruduğumuzda uzun süre bozulmadan durur. Sızma zeytinyağı cacıklarda ve salatalarda doğrudan kullanılmaktadır. Kızartma yapılırken iki veya üç den fazla kullanmamalıyız. Sağlığımız açısından fazla kullanılan yağlar sakıncalı olduğu söylenebilir.

Sizin İçin Seçtik  Chihuahua (Şivava) Cinsi Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

Burak ERK / Enpatika


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir