Yeni Kuşak Çocukların Problemleri

Yeni Kuşak Çocuklarda Karşılaşılan Problemler

Yeni Kuşak Çocuklarda Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

Psikoloji, geçmişte olduğu gibi günümüzde de insanların davranış yapılarını titiz bir şekilde inceleyerek tahminlerde bulunur. Çocuklar aslında geleceğimizin sağlam bir temellere atılması adına en çok dikkat edilmesi gereken husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani çocukların davranışlarını inceleyerek gelecek olan nesil hakkında daha mantıklı sonuçlara varabiliriz.

Yeni kuşak çocuklarda karşılaşılan problemler elbette ki farklı nedenlere dayandırılabilir. Öncelikle çocukların bu süreçte yani yeni kuşakta aileyi değil de aile dışında olan internet hayatını model aldığını söyleyebiliriz. Geçmişe döndüğümüzde çocuklar için anne ve baba rol modeldir kısaca çocukların kahramanı olarak açıklayabiliriz. Anne ve baba yapacağı bütün davranışlarında çocuklarını etkileyebilir ve onların davranışlarını bir nebze de olsa kontrol atına alabilirdi. Ancak yeni kuşak üzerinden baktığımızda durum hiç de öyle gözükmemektedir. Çocuklar bilgisayar ve tablet gibi internetin ciddi tuzakları ile karşı karşıya kaldığı sürece de bu değişmeyecektir.

 

Yeni Kuşak Çocukların Problemleri
Yeni Kuşak Çocuklarda Karşılaşılan Problemler

 

İnternet ve Sosyal Medyanın Çocuklara Etkisi

İnternet ve teknoloji cağında olmamızdan dolayı neredeyse 2-3 yaşındaki çocuklarda bile bir bağımlılıktan söz etmemiz gerekebiliyor. Artık çocuklar yeni kişilerle iletişim kurmak yerine sosyal medya üzerinden sanal bir dünyada yaşamaktadır. Kendi çocukluğunuza bir dönüş yapmanızı istesem, eminim ki birçoğunuz sokakta farklı sosyal ortam için de büyüdünüz. Kişiler arası ilişkinizin gelişmesi ve dil konusunda belli noktalara gelmeniz hatta zeka düzeyinizi iyi bir şekilde kullanmanızın nedeni aslında bu olabilir. Günümüzdeki çocuklar ise oyun cağını yaşamadan farklı çocuklarla iletişim kurmadan bir hayat sürdüğü için hem gelişimsel hem de duygusal anlamda belli noktalara gelememektedir.

Sizin İçin Seçtik  Uyku Ve Rüya

İnternet ve sosyal medyanın çocuklarınızın beynini olumsuz yönde etkilediği ve onları yapaylığa alıştırdığını kesinlikle unutmamalısınız. Aileler olarak ise en büyük görev aslında sizlere düşmektedir.

 

Yeni Kuşak Çocuk Problemlerine Karşı Aileler Ne Yapmalıdır?

Aileler aslında bu süreçte çocuklarının internet ve teknoloji ile bağlarını tamamen kesmesini istememelidir. Onlara öyle ortamlar hazırlayın ki ellerinin altında dahi olsa sosyal medya ve internete ulaşmasınlar. Tavsiye olarak önerebileceğimiz maddeleri detaylı bir şekilde incelemenizi öneririz.

  • Çocuklarınızla birebir ilgilenin ve onların hiçbir zaman yalnız kalmayacağını hissettirin.
  • Aile olarak farklı ve faydalı etkinlikler düzenleyin. Örnek olarak ailecek kitap okuma saati belirleyebilirsiniz.
  • Çocuklarınızda olmasını istediğiniz davranışların sıklığına göre pekiştireçler verin ancak abartıya kaçmak ve pekiştireçi sıradanlaştırmadan uzak durmalısınız.
  • Çocuğunuzun doğaya, insanlara ve hayvanlara olumlu bakması adına onları özendirin.
  • Ufak sorumluluklar vererek çocuğunuzun içsel denetim gücünü sağlamlaştırın.
  • İnternet ve sosyal medya gibi araçları kullanma konusunda aşırıya kaçıyor ise ödüller ile onlara bu fırsatı sunun. Yani 1 saat kitap okursan, yarım saat internette takılabilirsin tarzında.
  • Son olarak çocuklarınızı sevin ve onların düşüncelerine saygı duyduğunuzu hissettirin.

 


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir