Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınır 2020

yaslilik-ayligi-nasil-alinir

Sosyal olanaklarıyla her vatandaşına elini uzatmayı hedefleyen devletimiz, yaşlıları da unutmuyor. 65 Yaş aylığı adı altında yardıma ihtiyaç duyan büyüklerimize destek oluyor.

Yaşlılık aylığı alma şartları 2020

Yaşlılık aylığı (65 yaş aylığı) 2022 yasası çerçevesinde düzenlenmiştir. Bir kişinin yaşlılık aylığına hak kazanması için 65 yaşını doldurması öncelikle gerekmektedir. Bunun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından herhangi bir emekli aylığı almaması, nafaka almaması, ya da nafaka alabilir durumda olmaması gerekmektedir. Yaşlılık aylığına başvuru yapabilmek için, başvuran kişinin ve varsa eşinin aylık gelirinin 607 TL ve altında olması gerekmektedir Belirlenen bu gelirler, her yıl memurluk   ücretine yapılan zam ile güncellenmektedir.

Yaşlılık aylığı başvuru nasıl yapılır 2020

Yaşlılık aylığına başvurup, aylık 637 TL alabilmek için öncelikle ilçenizdeki kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerine şahsen gitmeniz gerekmektedir. Gerekli olan belgeler tarafınıza verilecektir. Ayrıca yaşlılık aylığına başvuru yapmak isteyen kişiler; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı internet sitesinden başvuru formunu indirip doldurabilir.

Gerekli belgelerin doldurulup görevliye teslim etmeniz halinde başvurunuz yaklaşık 1 ay içerisinde sonuçlandırılacaktır.

Yaşlılık aylığı nereden alınır?

Yaşlılık aylığı almaya hak kazanan kişiler; önceden mart, haziran ve eylül aylarında hesaplarına yatan parayı alıyorlardı. Yeni düzenlemeyle, toplu yatırılan paralar aylık olarak kişinin PTT hesabına yatırılacak. Ayrıca yaşlılık aylığı memurluk ücretine yapılan zam ile orantılı olarak artacak.

Yaşlılık aylığı hangi durumlarda kesilir?

Aylık olarak PTT hesabınıza yatırılan parayı 10 ay çekmediğinizde durumda, yaşlılık aylığınız kesilebilir. Bunun dışında, aylık aldığınız süre boyunca herhangi bir gelirinizin olduğunun tespiti, katılım bankaları dahil hesaplarınızdaki paranın tespiti ve diğer sebeplerden aylığınız kesilebilir. Daha detaylı bilgiler, ilçenizdeki kaymakamlıklardan alınabilir.

Sizin İçin Seçtik  Otomatik BES İptali Nasıl Yapılır? 2020

Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak diğer içeriklere gidebilirsiniz.

Okumanız Gereken En İyi Psikoloji Kitapları

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınabilir?

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Otomotiv Sektörü İnsan Kaynakları Departmanı


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir