Yaşlanma Karşıtı Yağlar ve Faydaları

Kırışıklığa Hangi Yağlar Kullanılır?

Yaşlanma karşıtı ürün dendiği zaman kendimizi koskocaman dallı budaklı bir sektörün karşısında buluyoruz. Bu sektörün sunduğu binlerce seçenek arasından bir tercih yapmak, peşinden bir düzine daha tercih yapmayı gerektiriyor.

Bunların arasında kaybolmak yerine, kendinize uyguladığınız günlük cilt bakımının yanı sıra yaşınızın getirdiği en güzel halde kalmayı istiyorsanız, amacınız yaşlanmayı olabildiğince geciktirebilmek ise, esansiyel yağlar sizin için çok uygundur.

Yaşanan ortamda bulunan kirlilik faktörleri, UV ışınları, cildin nemsiz kalması ve cildin doğal yapısının zamana bağlı olarak elastikiyetini kaybetmesi vb. etkenler cilt yaşlanmasını hızlandırır.  Esansiyel yağlar bu etkilere karşı ciltte koruyucu bir kalkan oluşturur ve cildin derinlemesine onarımını destekler. Böylece cildin yaşlanma süreci olabildiğince yavaşlar.

Esansiyel yağların en etkili olduğu alan kırışıklardır. Esansiyel yağların özelliği cildin esnek ve kırışmadan kalması için gerekli antioksidanları çok bol miktarda içermesidir.

Nar Çekirdeği Yağı

Nar çekirdeği yağı bileşiminde etkili antioksidanları içerir.  Nar çekirdeği yağı:

 • Anti-enflamatuar,
 • Anti-kanserojen,
 • Antimikrobiyal özelliklere sahip aktif maddeler bakımından çok zengindir.

Son yıllarda yapılmış bir araştırmaya göre, nar çekirdeği yağı keratinositleri (keratin üreten epidermal hücreler) uyararak, epidermisin (cildin üst katmanı) yenilenmesini destekliyor.

Nar çekirdeği yağı cildi UV ışınlarının istenmeyen etkilerinden korur. Bunun yanı sıra nar çekirdeği yağı cildin sıkı ve esnek kalmasına da yardım eder.

Limon Yağı

Limon esansiyel yağı,  sistemde bulunan ve kesinlikle istenmeyen bileşikler olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir.  Limon yağı antioksidanlar bakımından çok zengin olup,  oksidatif stres karşı ciltte kalkan etkisi yaratır. Limon yağının cilde yararı konusunda sahip olduğu en önemli bileşenler askorbik asit ve alfa tokoferol ve glutationdur.  Özelikle alfa tokoferol yaşlanma karşıtıdır. Glutation ise direk olarak hücresel savunmayı kuvvetlendirir.

Sizin İçin Seçtik  Sevgililer Günü İçin Birbirinden Güzel Hediye Fırsatları

Özetle söylemek gerekirse cilde limon yağı uygulamak, cildin savunmasını arttırdığı gibi yaşlanma etkilerini de geciktirir.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı içinde bulundurduğu antoksidanlar ve antibakteriyel bileşenler sayesinde cildi sağlıklı tutmak konusunda çok iyidir. İçeriğinde bulunan kimyasallar, cildin en önemli yaşlanma sebebi olan oksidatif stres oluşumu ile birlikte cilt yüzeyinin doğal yapısında herhangi bir değişiklik olmasını önler. Sebep olduğu bu engelleyici mekanizma ile biberiye yağı hem yaşlanmayı önler hem de egzama, rose ( gül hastalığı ) ya da dermatit gibi cilt rahatsızlıklarını da iyileştirir.

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı cildin başlıca dostları olan karotenoid, linoleik asit ve yaşlanma önleyici etkisi bulunan tokoferol (diğer adıyla E vitamini) içerir. Kuşburnu tohumunun yağı ise bol miktarda fenolik asit içerir. Fenolik asit, cildin yaşlanmasını destekleyen oksidatif stresi ve iltihap oluşumunu önleyici etkiye sahiptir.

Buhur Yağı

Buhur yağı, cildin doğal savunma mekanizmalarını zararlı bakterilere karşı etkin hale getirir. Buhur yağı, ciddi bir yaşlanma problemi olan cildin sarkmasını da önler. Buhur yağının en önemli etkisi cildin elastikiyet kaybına karşı savaşmasıdır. Buhur yağı cildin doku yenilenmesini destekler ve iltihap oluşumunun önüne geçer. Böylece gerek yara iyileşmesinde, gerekse kırışıkların açılmasında iyileştirici rol oynar. Bu etkiyi de içeriğinde bulunan antienflamatuvar bileşikler sayesinde sağlar.

Ylang Ylang Yağı

Ylang Ylang özellikle antioksidatif bileşenler açısından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Üstelik ylang ylang yağı serbest radikallerin de ortadan kalkmasına sebep olur. Serbest radikallerin ortamdan uzaklaştırılmasıyla birlikte, ciltte hücre yenilenmesi hızlanır. Böylece de ciltte yaşlanma etkileri azalır.

Sardunya Yağı

Sardunya yağı da antioksidatif bileşenler açısından zengin olduğu için cildi tahriş etmez. Bunun yanı sıra çok güçlü antiseptikler içerir. Antioksidatif ve antiseptik bileşenler sayesinde yara iyileştirici etkisi vardır. Aynı zamanda egzama, dermatit vb. sorunlara iyi gelir.  Aşırı yağlanmanın önüne geçer. Antioksidatif bileşenler cildi sağlıklı, esnek ve genç tutar.

Sizin İçin Seçtik  Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Verilir?

Adaçayı Yağı

Adaçayı doğal bir antidepresandır. Adaçayı yağı ise oldukça güçlü bir antioksidandır. Adaçayı ortamda olabilecek serbest radikalleri uzaklaştırrak, cilde zarar vermesini önler. Serbest radikaller cilt DNA’sı üzerinde olumsuz etki yaratarak yaşlanmayı hızlandırabilir. Zararlı serbest radikallerin ciltten uzaklaştırılması yaşlanma sürecini yavaşlatır ve cildin daha uzun süre genç kalmasını sağlar.

Sandal Ağacı Yağı

Çok eskiden beri sandal ağacı ayurveda şifa uygulamalarının önemli bir parçası olmuştur. Sandal ağacı anti enflamatuar etkileri ve antioksidan özellikleri ile bilinir.  Antioksidanlar daha önce de belirtildiği gibi serbest radikalleri temizleyerek, uzaklaştırma kapasitesine sahiptir. Serbest radikallerin uzaklaşması ile birlikte direk yaşlanma tetikleyicisi olan oksidatif stres de ortadan kalkar. Cilt doğal, sağlıklı görünümünü geri kazanır.

Yapılan deneysel klinik çalışmalar sonucu, sandal ağacı yağının siğil, sedef hastalığı, akne ve egzama üzerinde iyileştirici etkisi olduğu saptanmıştır.

Havuç Tohumu Yağı

Havuç bilindiği gibi iyi bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini direk antioksidatif etkiye sahip olduğu için kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılır. Havuç tohumu yağı ise, cildin güneşin zararlı UV etkilerinden korunmasını sağlar.

Yapılan klinik çalışmalardan birinde havuç tohumu yağı karıştırılan kozmetik ürünlerinin sağlıklı cilt hücrelerinin hasar görmesini ve parçalanmasını önlediği kanıtlandı. Havuç tohumu yağı sebep olduğu bu mekanizma ile cilt hücresinin yaşlanmasının önleyebilir.

Uçucu Yağların Kullanımı

Esansiyel yağlar oldukça yoğun yapıda oldukları için direk olarak, yüzünüze kullanamazsınız. Bu yağların kullanılabilir hale gelmesi için, taşıyıcı yağların uçucu yağlar ile karıştırılması gerekir. Böylece uçucu yağların yoğunluğu azalır.

Uçucu yağlarla birlikte karıştırmak için aşağıdaki taşıyıcı yağlar kullanıldığında başarılı sonuçlar edilmektedir. Kullanımı uygun bulunan taşıyıcı yağlar şunlardır:

 • Jojoba yağı
 • Argan yağı
 • Avokado yağı,
 • Badem yağı,
 • Üzüm çekirdeği yağı,
 • Kayısı yağıdır.
Sizin İçin Seçtik  Erkeğe Hediye Fikirleri

Taşıyıcı yağınızı seçtikten sonra izlenecek adımlar şunlardır:

 • Taşıyıcı yağı ve uçucu yağı birlikte uygun bir şişede karıştırın.
 • 5ml (yaklaşık 1 tatlı kaşığı) taşıyıcı yağ başına, 10 damla esans yağı kullanın.
 • Karışımı günde 2 kez yüzünüze sürün.

Eğer cildiniz hassas ise bu karışımı kullanmadan önce mutlaka yama testi yapın. Yama testi hazırlanan karışımın vücudun herhangi bir yerine sürülerek 2 saat boyunca beklenmesidir. Eğer 24 saat sonunda hiçbir problem yaşamazsanız hazırladığınız karışımı gönül rahatlığıyla düzenli olarak cildinize sürebilirsiniz.

Esansiyel Yağların Potansiyel Alerji Riski

Esansiyel yağlar doğal bitkilerden elde edilen en saf yağlardır. Yine de her cildin kendine özgü alerji potansiyeli olduğu da göz ardı edilmemelidir. Eğer uçucu yağlar alerjik reaksiyona sebep olursa yaşanabilecekler şunlardır:

 1. Kurdeşen,
 2. Cilt kızarıklığı,
 3. Kaşıntı,
 4. Hapşırma,
 5. Burun akmasıdır.

Bunların yanı sıra narenciye yağları gibi turunçgillerden elde edilen greyfurt ve/veya limon yağı kullanımında dikkat etmek gerekir. Bahse konu yağlar içerikleri nedeniyle sürüldükleri cildin ışık hassasiyetini arttırır. Narenciye yağları ile birlikte güneş koruyucunuzu da ihmal etmemeniz gerekir.

İkinci bir öneri de narenciye yağı kullanıldıktan sonra, en az 12 saat boyunca güneşe çıkılmamasıdır.

Bunun yanı sıra cildinize düzenli olarak yaşlanma karşıtı ürün ya da ürünler kullanıyorsanız uçucu yağları kullanmadan önce mutlaka uzman dermatolog görüşünü alın.

Esansiyel yağlar cildin onarımı ve korunumunda gerçekten mucizevi etkilere sahiptir. Yalnız unutulmaması gereken önemli bir nokta, gözle görünür nitelikte başarılı sonuçlar için birkaç ay beklenmesi gereklidir. Endişelenmeden ve acele etmeden esansiyel yağ uygulamasına devam ettiğinizde bir süre sonra azminizin karşılığını alırsınız.

Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak diğer içeriklere ulaşabilirsiniz.

Adsense Pin Başvuru Rehberi

Hızlı ve Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

İngilizce Kurs Önerileri

Okumanız Gereken En İyi Psikoloji Kitapları

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınabilir?

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Otomotiv Sektörü İnsan Kaynakları Departmanı

 


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir