Dünyanın En İhtişamlı Kalesi: Prag Kalesi

Prag Kalesi, dünyadaki en büyük antik kaledir. Muhtemelen görkemli Prag şehrinin en önemli dönüm noktasıdır ve kesinlikle kentin silüetine hakimdir. Turistler her yıl Prag Kalesi’ni ziyaret ediyor. Kalenin pek çok bölümü halka açık ve milyonlarca turist memnuniyetle ziyaret ediyor. Kale, Çek taç mücevherlerinin tutulduğu yerdir. Sayısız tarihi ve sanatsal hazineler orada sergileniyor veya saklanıyor. Yüzyıllar boyunca Çek devletinin ve Çekya tarihinin bir simgesidir.

Prag Kalesi Ulaşım

Prag Kalesi’ni bulmak çok kolaydır ve oraya gitmenin birçok yolu vardır. En popüler ve kullanışlı seçenek, 22 numaralı tramvay hattıdır. A hattı üzerindeki metro istasyonu da yakındadır. Ancak, oradan kaleye gitmek yokuş yukarı bir yürüyüş gerektirir. Kaleden çıkarken keyifli bir yokuş aşağı yürüyüş için metroyu tercih edebilirsiniz. Açılış saatleri kalenin çeşitli kısımları için farklıdır ve mevsime göre değişir. Resmi web sitesinde kontrol etmeniz önerilir.

Prag Kalesi Tarihi

Prag Kalesi tarihi 9. yüzyıla kadar uzanıyor. Dük Bořivoj, Meryem Ana Kilisesi’ni orada inşa etti. Bu kilise 13. yüzyılda yıkılmıştır. 12. yüzyılda, yerleşim bir ortaçağ kalesine yeniden inşa edilmiştir. 14. yüzyılda, Kral IV. Charles döneminde, St. Vitus Katedrali’nin temelleri atılmıştır. Charles IV ayrıca kalenin surlarını güçlendirdi ve kraliyet sarayı Gotik tarzda yeniden inşa edildi. 1382’de Bohemya kralları Prag Kalesi’nden ayrıldı ve bir yüzyıldan fazla bir süre Kraliyet Mahkemesinde yaşadı. 1483’te Bohemya hükümdarları, Jagellons Hanedanı’nın kullanmaya karar vermesiyle kaleye geri döndü.

prag-kalesi-1

Sonraki yüzyıllar, Prag Kalesi daha da gelişti. Vladislav II, Vladislav Salonu’nu hizmete açtı ve 1502 yılında tamamlandı. Salon hala modern Çek devleti tarafından temsili ve tören amaçlı kullanılıyor.

Sizin İçin Seçtik  Mutlaka Okunması Gereken 10 Psikoloji Kitabı

Bir sonraki hanedan olan Habsburglar, Rönesans tarzında kalenin bölümlerini yeniden şekillendirdi. Ayrıca yeni binalar ve Kraliyet Bahçeleri eklediler. II. Rudolf döneminde, Prag Kalesi, Roma İmparatorları’nın ikametgahı haline geldi ve Prag şehri önem kazandı. Prag, Roma İmparatorluğu’nun merkezi oldu. 1618’de, ikinci Prag Kötü muamelesi kalede gerçekleşti. Kötü muamele, birden fazla insanın camdan atıldığı oldukça şiddetli bir olaydır.

18. yüzyılda, İmparatoriçe Maria Theresa, Prag Kalesi’nin yeniden inşası ve yenilenmesi emrini verdi. Avusturya İmparatorluğu’nun imparatorluk koltuğu Prag değil Viyana idi. Prag Kalesi’nin ve tüm şehrin önemi önemli ölçüde azaldı. 1848’de, İmparator Ferdinand V, ikametgahı olarak Prag Kalesi’ni seçti. 1918’de ilk Çekoslovak Cumhuriyeti ilan edildi. Bugünlerde aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nin başkanının ikamet ettiği yerdir.

Prag Kalesi Önemli Turistik Yerleri

Golden Lane, renkli evleri ile güzel bir küçük sokak. Franz Kafka bir süre orada yaşadı. St. Vitus Katedrali bir Roma Katolik katedrali ve Prag Başpiskoposu’nun koltuğu. Mevcut haliyle, 14. yüzyılda inşa edilmiş, ancak o bölgedeki ilk kilise 930’da inşa edilmiş ve aynı zamanda St. Vitus’a adanmıştır. Nitekim katedral resmen 1997 yılında St. Vitus, St. Wenceslaus ve St. Adalbert’e adanmıştır. Yine de, yine de St. Vitus Katedrali olarak bilinir.

prag-kalesi-3

Old Royal Palace, Prag Kalesi gezisi için önemli bir yerdir ve kalenin güney kanadında yer almaktadır. Kalenin bu kısmı, 10. ve 16. yüzyıllar arasında Bohemya krallarının ikametgahı olarak hizmet etti. Eski Kraliyet Sarayı’ndaki başlıca turistik yerler All Saints Kilisesi ve Vladislav Hall’dur. Yeni Kraliyet Sarayı, Prag Kalesi’nin batı kesiminde bir bina kompleksidir. Bugünlerde, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ziyaretçilerini oraya kabul ediyor ve bazı salonlar ve odalar halka açık değil. Kraliyet Bahçesi, 1540 yılında Ferdinand I döneminde oluşturulan bir Rönesans bahçesidir. St. George Bazilikası’nın kuzeyindedir.

Sizin İçin Seçtik  Aziz Nesin’den Bize Kalan Sözler

Prag Kalesi Bileti ve Giriş Ücretleri

Prag Kalesi, Prag’ın ve Çekya’nın sembolü olup özellikle turizm sezonunda çok uzun bilet kuyruğu söz konusudur. Prag Kalesi Bilet türleri, turları ve giriş ücretleri için Müze Biletleri sitesinin Prag Kalesi yazısına göz atabilirsiniz.

 


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir