Otomatik BES İptali Nasıl Yapılır? 2020

otomatik-bes-nasil-iptal-edilir

Bireysel Emeklilik; devlet emekliliğine ek olarak geliştirilen ve devlet tarafından desteklenen özel bir emeklilik türüdür. Bu sistem sayesinde en az 90 TL yatırarak birikim yapabilir, yatırdığınız her tutara ilave olarak %25 devlet katkısı alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik, halk arasında BES diye bilinir. Bu sisteme üye olmak için birçok şirket bulunmaktadır. Bu şirketler, daha çok kullanıcıya hizmet sağlamak için müşterinin ödeme durumlarına göre farklı planlar hazırlamıştır. Bu planların yanında şirketler, müşterilerine özel avantajlar ve kampanyalar sunmuştur.

Otomatik BES nedir 2020

Otomatik BES; devletin başta kendi çalışanlarına, yani kamu görevlilerini zorunlu olarak getirdiği bireysel emeklilik sistemidir. Bu sisteme tüm kamu görevlileri 1 Ocak 2017 tarihinde üye olmuştur. Kamu çalışanlarının sisteme dahil olmalarının ardından şirketler içerisinde çalışan kişilerde sisteme mecburi olarak katılmıştır. Sistem sayesinde birikim yapacak kişilerin artması hedeflenmektedir. Sisteme üye olan çalışanlar, devlet tarafından 1000 TL almaya hak kazanmıştır. Ek olarak yatırdıkları her tutara %25 devlet katkısı almaktadır.

Otomatik BES Nasıl İptal Edilir? 2020

Otomatik BES, ne kadar avantajlı bir birikim sistemi olsa da herkes tarafından tercih edilmeyebilir. Çıkartılan düzenlemeye göre sistemden ayrılmak isteyen kişiler 2 ay içerisinde bulundukları şirkete iptal başvurusunda bulunmalıdır. İptal başvurusunu şirketiniz müşteri hizmetlerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzun şirkete ulaşmasının ardından, şirketiniz sizlere doldurmanız için evraklar gönderebilir. Bu evrakların belirtildiği gibi doldurulmasının ardından iptal süreciniz resmen başlar. İptal süreciniz şirket tarafından yaklaşık 1 ay içerisinde sonuçlandırılır. Yatırdığınız tutarlar, iptal talebinizin şirkete ulaşmasının ardından fonlardan çekilerek satılır. Yasal sürecin tamamlanmasının ardından paranız maaş aldığınız hesabınıza aktarılır.

Otomatik BES sorgulama 2020

Otomatik BES iptalinizin ardından sizlere verilen ek 1000 TL devlet ödemesi hesabınıza yatırılmaz. Bunun yanında kazanmayı hak ettiğiniz ek %25 devlet katkısı yine sizlere verilmez. Otomatik BES iptal talebinizin iptalinin gerçekleşip gerçekleşmediğini e-devlet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtik  Evde Ek İş Yaparak Para Kazanmak

E-devlet şifreniz yoksa; internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza gibi yöntemlerle e-devlet sistemine giriş yapıp Otomatik BES sorgulama 2020 hizmetini kullanabilirsiniz. Bu yöntemleri kullanma durumunuz yoksa size en yakın PTT şubesini giderek kolayca e-devlet şifresi alabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak diğer içeriklere gidebilirsiniz.

Adsense Pin Başvuru Rehberi

Hızlı ve Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

İngilizce Kurs Önerileri

Okumanız Gereken En İyi Psikoloji Kitapları

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınabilir?

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Otomotiv Sektörü İnsan Kaynakları Departmanı


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir