Ölmeden Önce Okunması Gereken 7 Kitap

kitap-tavsiye

1:MADAME BOVARY / Gustave Flaubert

19. Yüzyılda Gustave Flaubert tarafından yazılmış olan ve ilk realist roman olma ünvanına sahip kitap 1857 yılında basılmıştır. Kitabın yazım aşaması hakkında detaylı bir bilgi olmamasına rağmen basım aşamasının oldukça sıkıntılı olduğu bilinmektedir.
Henüz tıp öğrencisi iken kendisinden yaşça büyük bir kadınla evlenen Charles Bovary bu evlilikten pişmanlık duymaya başlamıştır. Sonrasında Emma ile tanışan Charles Emma’ya aşık olur. Charles Bovary’in kendinden büyük eşinin vefat etmesi sonrasında Emma ile evlenmesi ve onu mutlu edebilmek için çabaları kitapta detaylı olarak işlenmiştir. Oldukça iyi bir adam olmasına rağmen Emma kitaplarda aradığı aşkı bulamadığı gerekçesi ile dışarıya yönelmeye kendi güzelliğini keşfetmeye başlamıştır. Olaylar ise bu noktadan sonra başlayacaktır.

2: KIRMIZI VE SİYAH / Henri Stendhal

Adını hak eden nadir romanlardan olan kırmızı ve siyah Henri Stendhal tarafından 1830 yılında yazılmıştır. Aşk edebiyatının en çok iz bırakmayı başarmış romanlarından bir tanesidir.
Fransa’nın küçük bir kasabasında dünyaya gelen  Julien Sorel isimli genç bir adamın zenginlik uğrana göze aldıklarını ve yapması gereken seçimleri konu alan muhteşem bir aşk romanı. Julien Sorel kırmızı ve siyah arasında seçim yaparken karşısına çıkan iki kadının hayatını nasıl değiştirdiğini öğreneceksiniz.

3: CESUR YENİ DÜNYA / Aldous Huxley

Aldous Huxley isimli yazarın 1931 yılında İngiltere de yaşadığı dönemde yazmış olduğu roman mutlaka okunması gereken kitaplar listesine girmeyi hak ediyor. Yazarın beşinci kitabı olan cesur dünya 1931 yılından 600 yıl sonrasını konu alıyor.
Yazıldığı dönemde oldukça ilginç bulunan kitap günümüzde de merak uyandırmayı ve kitap tavsiyeleri arasına girmeyi başarmış durumda. Eleştiri amaçlı olarak yazılmaya başlanmış olan roman insanların mekanikleşmesini ve sadece zevkleri uğruna kendilerini geliştirmediklerini konu alıyor.

Sizin İçin Seçtik  Kitap Tutkusu Olan Kişiler İçin 10 Mobil Uygulama

4:SİNEKLERİN TANRISI / William Golding

William Golding tarafından kaleme alınmış roman 1983 yılında Nobel edebiyat ödülü kazanmıştır. Oxford Üniversitesin’ de eğitim görmüş olan yazar 1954 yılında sineklerin tanrısı isimli kitabıyla ses getirmeyi başardı. Mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yerini almayı başarmış olan kitap aynı zamanda filme de çevrildi.

5:HAYVAN ÇİFTLİĞİ / George Orwell

1940’lı yıllarda oluşmuş olan reel sosyalizme karşı bir eleştiri niteliği taşıyan roman George Orwell tarafından yazılarak 1945 yılında yayımlanmıştır. Siyasi bir roman niteliği taşıması bakımından kitap tavsiyeleri arasına girmeye hak kazanan roman içerisinde ki sözler ile adını duyurmayı başarmış durumda.

6: KÜÇÜK PRENS / Antoine de Saint-Exupéry

1943 yılında yayımlanmış eser çocuk kitabı gibi görünse de içerisinde inanılmaz dersler verici sözlerin bulunması sebebiyle mutlaka okunması gereken kitaplar listesine girmesine sebebiyet veriyor. Bakmak ve görmek arasında ki farklı kitabı her okuyuşunuz da farklı yorumlayacaksınız.

7:DÖNÜŞÜM / Franz Kafka

Birçok kişi tarafından değişim olarak bilinen roman 1915 yılında yayımlanmıştır. Franz Kafka tarafından kaleme alınan roman toplum baskısını ve bu baskı sebebiyle yaşanılanları konu alıyor. Birçok kişinin kitap tavsiyeleri arasında bulunan kitap okuyucuları düşünmeye teşvik ediyor.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir