Mutlaka Okunması Gereken 10 Psikoloji Kitabı

Enpatika-psikoloji-kitap-tavsiyeleriGünümüz dünyasında psikoloji; insan ve toplumların yaşayış, bakış açıları, sosyal değerler ve kişisel yargılarına ait geniş çapta fikir sahibi olabilmemiz açısından, tamamen ihtiyaç haline gelen konulardan biridir.

Toplumu daha rahat ve anlaşılabilir şekilde görebilmemiz için, psikoloji kitapları ve diğer kaynaklar düşünülenin aksine oldukça geniş çaplı fikirler sunuyor. Sizde psikoloji alanında kitaplar okumayı düşünüp ancak nereden başlayacağını bilmeyenlerden iseniz, Enpatika ailesi olarak hazırladığımız bu liste tam size göre!

Özenle Seçilmiş yazarlara ait, çok yankı uyandırmış psikoloji kitapları listemize birde yakından bakalım.

Psikoloji Kitap Tavsiyeleri

1: Bilinçaltı / Sigmund Freud

Oldukça etkileyici bir psikoloji kitabı olan bilinçaltı, insanı düşünmeye itiyor. Psikoanalitik Kuramın kurucusu olan Freud hastaları üzerinde ki deneyimlerini ve incelemelerini bir kitap haline dönüştürerek okuyucuları ile buluşturmuştur.

2: Deliliğin Tarihi / Michel Foucault

Deliliğin ne olduğunu, gündelik yaşamda ki etkilerini konu alan kitap en iyi psikolojik kitaplar arasında yerini almayı başarmıştır. Yaşamda karşınıza çıkabilecek delilerin yaşam stillerini anlatan kitabı okuduktan sonra deli kelimesi ile ilgili düşünceleriniz tamamen değişebilir.

4: Kendini Arayan İnsan / Rollo May

Toplum psikolojisini konu alan kitap Rollo may tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Göze çarpmak ve uyum sağlamak arasında ki ince farkları anlatan kitap okuyucuyu sakinleştirmekten ziyade düşünmeye teşvik ediyor.

5: Sol Ayağım / Christy Brown **Editör Özel Tavsiyesi

Empati yapmanıza olanak sağlayarak sizi düşünmeye iten kitap doğuştan felçli Christy Brown tarafından kaleme alınmıştır. Oldukça etkileyici olan eser en çok okunan psikoloji kitaplarından biridir.

6: Bir Sosyopatın İtirafları / M. E. Thomas

Ruhsal bozukluğu konu alan eser M. E. Thomas tarafından yazılmıştır. Anti sosyal kişilik bozukluğuna sahip bireylerin hayattaki rollerini ve yaşamlarını inceleyen kitap en iyi psikolojik kitaplar arasında.

Sizin İçin Seçtik  Pazarlama Nedir?

7: Otomatik Portakal /  Anthony Burgess

Anthony Burgess’ın en bilinen psikolojik romanı olan otomatik portakal toplum yapısını irdeleyerek sert bir dille eleştirmektedir. Kitap tavsiyeleri arasında adını sıkça duyabileceğiniz kitabın yazım aşaması da kitabın içeriği kadar ilginç.

8: Sana Gül Bahçesi Vadetmedim / Joanne Greenberg

Kimlik kavramını kaybeden genç bir kızın hayatını konu alan eser insanların bu duruma karşı tepkilerini anlatıyor. Akıl hastalıklarının gizemlerini konu alan bu eser Joanne Greenberg tarafından kaleme alınmıştır.

9: Günübirlik Hayatlar – Irvin D. Yalom

İçerisinde 10 farklı öykünün yer aldığı kitap Irvin D. Yalom tarafından yazılmıştır. Bu öykülerin her birinde farklı bir terapi şekli işlenerek okuyucuya aktarılmayı amaçlamış. Kitap tavsiyeleri listesin de adından sıkça bahsettiren kitap en iyi psikolojik romanlardan yalnızca bir tanesi.

10: Totem ve Tabu – Sigmund Freud

En iyi psikolojik eserleri kaleme alan Sigmund Freud’ın ses getiren bir diğer eseri ise totem ve tabu. Yorum gücünün ne olduğunu ve önemini anlatan eser en başarılılar arasına adını yazdırmış durumda.

Bir önceki yazımızda sizlerle Dünyanın En Pahalı Kitapları konusunu paylaşmıştık, Yazılarımızdan ilk siz haberdar olmak isterseniz bizi Twitter ve Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

 


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir