İngilizcede Sık Kullanılan Deyimler

enpatikacomİngilizce Öğrenmek ve Kullanılan Deyimler

İngilizce hayatımızın bir parçası haline gelmiş bir dildir. İnsanların her alanda karşılaştıkları bu dili öğrenmeleri için vakit kaybetmemeleri önerilir. Bu konu da yardımcı olacak pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bunun yan sıra başlangıç olarak okul eğitimlerinde de İngilizce Öğrenme adına dersler verilmektedir. Okul eğitiminde verilen dersler her öğrenciye aynı boyutta hitap etmez. Bu yüzden kişiler okul zamanlarında ilk başta doğru bir yol izlenmezse ya da dil öğrenimini sevmezlerse ileri seviye bilgilerde de aynı başarısızlığı gösteriler. Bu durumda dili öğrenmeden geçen uzun bir zaman dilimine denk gelir.

İngilizce öğrenmek zor ve uzun bir yolculuk olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden bir basamak tam olarak öğrenilmeden bir sonraki basamağa geçilmemesi gerekir. Hocaların yardımı ile de bu süreç en iyi şekilde değerlendirilmelidir. Hayatımızda gerçek anlamı dışında kullanılan sözcüklerden oluşan bir kavram ya da olguyu tanımlayan kalıplaşmış cümlelere deyim denir. İngilizce deyimler dile karakter kazandıran cümlelerden oluşmaktadır.

İngilizce En Çok Kullanılan Deyim Örnekleri

 • Piece of cake- çocuk oyuncağı,
 • Costs an arm and a leg- ateş pahası,
 • Break a leg- bol şans,
 • Hit the boks- deli gibi çalışmak,
 • Let the cat out of the bag- ağzını sıkı tutamamak,
 • Hit the nail on the head- bir duruma neden olan durumu tam olarak söylemek,
 • When pigs fly- domuzlar uçtuğunda gibi bir anlam karşılar bizi gerçekleşmeyecek olaylar için kullanılır,
 • You can’t judge a book by its cover- kişileri dış görünüşe göre yargılanmaması gerekir,
 • Bite off more than you can chew- çiğneyebileceğinden fazlasını ısıtmak,
 • Scratch someone’s back- başkasının sırtını kaşımak,
 • Raining cats and dogs- bardaktan boşalırcasına yağmur yağması,
 • Barking up the wrong tree- yanlış seçim yapıldığı ve insanları yanlışlıkla suçlama anlamına gelir. Bu şekilde hayat içerisinde kullanılan pek çok deyim bulunmaktadır.
Sizin İçin Seçtik  Otomotiv Sektörü İnsan Kaynakları Departmanı

Asıl fiillere özel ve ek bilgi anlamı katan yardımcı fiillere Modal denmektedir. Modal fiillerini saymak gerekirse; can, may, might, must, should, will, would, had better şeklinde sıralanmaktadır. Fiiller tekil ya da çoğul olması fiillerde herhangi bir değişime neden olmamaktadır.

Olumlu bir cümle kurmak isteyen kişiler için, I can go to work ( İşe gidebilirim ) ,They should study more ( Daha çok çalışmalılar ) şeklinde cümleler örnek verilebilir. Olumsuz durumlarda ise not olumsuzluk ifadesi gelmektedir. He might not watch TV ( Televizyon izlemeyebilir) gibi durumu örneklendirebiliriz. Soru hallerinde ise modal fiiller cümle başına getirilmiştir. Can I go? ( Gidebilir miyim? ) – Should they study more? ( Daha çok çalışmalılar mı? ) gibi örnekler verebiliriz.

Yazımızı faydalı bulduysan Buraya tıklayarak EnPatika ailesine katılabilir ve aşağıdaki araçlarda paylaşabilirsin.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir