İhaleden Hacizli Araba Nasıl Alınır?

ihale-araba

Bir arabada hak mahrumiyetinin bulunması anlamındaki haciz, kredi veya başka borçlar nedeniyle aracın satılamayacağı anlamına gelir. Borçlunun borcu tahsil edilene kadar araç yediemin otoparkına bırakılır. Yediemin kelimesinin kökü Osmanlıcadır. Kendinden emin olunan güvenilir yer anlamına gelir. İcra iflas hukukunda haciz edilen arabaların satışının gerçekleşmesi için ya da sahibi belirli olmayan araçların sahibi bulunana kadar buraya çekilir. Bundan sonraki süreç nasıl ilerler ve ihaleden hacizli araba nasıl alınır bahsedecek olursak.

Borçlu borcunu ödeyemezse yediemin otoparkındaki arabası onun yerine satılır ve alacaklının parasını alması amaçlanır. Bütün bu işlemler devlet güvencesiyle gerçekleşir. Arabaya fiyatlarının giderek artması, icradan araba almaya daha çok yöneltmektedir. İcra sebebiyle satışa çıkarılan arabaların fiyatları piyasanın oldukça altındadır. İcradan araba almak için ihaleye katılmak gereklidir.

İhaleden Hacizli Araba Nasıl Alınır ve Hacizli Araba Almak İçin İhaleye Katılım Süreci Nasıldır?

ihale-araba-nasil-alinir

İcra daireleri tarafından gerçekleştirilen hacizli araç ihaleleri giderek katılımcı sayısının arttığı bir hal alıyor. Bu ihalelerde piyasa fiyatının altında yeni arabalar edinmek mümkündür. İhaleden hacizli araba nasıl alınır bahsedecek olursak. Bu ihalelerin duyuruları şuralarda yayımlanır:

 • İcra dairelerinin panoları,
 • İcra dairelerinin internet siteleri,
 • Resmî gazete.

Duyuruları yayınlanan ihale süreci başlamış olur. Kişiler ihaleye bizzat kendisi başvurup katılabildiği gibi vekaletname verdikleri birini de ihaleye dahil edebilirler. Bu ihalelere katılabilmenin bazı şartları vardır. Bu şartlar;

 • Reşit olmak yani 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Türk vatandaşı olmak,
 • Başvuru esnasında nüfus cüzdanının katılacak kişinin yanında olmasıdır.
 • İhale katılım formunun eksiksiz doldurulması gerekir.
 • Bütün belgelerin ihale başlangıcından önce görevliye ulaşmış olması da şarttır.

Satın alınmak istenen hacizli arabanın ihalesine katılmadan önce gerçekleştirilmesi gereken bazı prosedürler vardır. Satın almak istenilen aracın ücretini ödeyebileceğinizi göstermek için bankaya ödenen miktara teminat bedeli denir. Teminat bedeli genellikle bir aracın ortalama fiyatı üzerinden yüzde yirmilik orandır. Bankalar aracılığıyla teminat bedelinin yatırıldığı makbuz ile belgelenir. Ayrıca bu ücret nakit olarak da ödenebilir. İhaleyi kazanamama durumunda yatırılan bu ücretin tamamı ihaleye katılan kişiye iade edilir. Güncel araç ihalelerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtik  Engelli Raporuyla Araç Nasıl Alınır 2020

Teminat bedelinin yatırılmasından sonra ihale katılım formunun da doldurulmuş olması gereklidir.

İhaleye Katılmadan Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler

ihaleden-nasil-araba-alinir

Piyasa fiyatından daha uygun araba almak için hacizli araba satış ihalesine katılacaksanız öncesinde kontrol etmeniz gereken bazı şeyler vardır. İhale öncesi dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Her ihale, ihalelerin yapıldığı ile göre farklılık gösterebilir. İcra daireleri bulundukları illerde ihale detaylarını duyurularında yayınlar. Bu nedenle hacizli araba ihalesine katılmadan önce ihalenin yapıldığı ildeki icra dairesini ziyaret etmeniz faydalı olacaktır. Bu duyurular illerdeki icra dairelerinin internet sitelerinde yer alabilir.
 • İcra duyularının takibi ardından katılım gösterilen ihalelerin ihale dosya numarası mutlaka kayıt altına alınmalıdır. Tüm ihalelerde ihale dosya numarası mevcuttur.
 • Katılım gösterilecek olan ihale şartlarında bulunan bütün belgeler eksiksiz verilmelidir.
 • İlk seferde satışı gerçekleşmeyen araçların ihalesinin beş gün sonra tekrarlanacağı unutulmamalıdır.

İhale Başlamadan Önce Hacizli Arabanın İncelenmesi

İhaleden hacizli araba nasıl alınır konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri alınacak olan arabanın durumudur. Hiç kimse aldığı arabanın sıkıntılı olmasını istemez. Gerçek fiyatının altında araba sahibi olma imkânı da bu gerçeği değiştirmez. Bu sebeple hacizli araba ihalesi başlamadan önce araca ait bilgilerin bulunduğu rapor incelenmelidir. Çok dikkatli okunması gereken bu raporda sahip olunmak istenen araca dair bütün bilgiler vardır. Ayrıca yediemine çekilen araçların hasar kaydı, borcunun olup olmaması, sigorta kaydı gibi özellikleri de kontrol edilmelidir. Hacizli araba satışlarının yapılacağı otoparklar, günün belirli saatlerinde ihaleye girecek kişiler için açılır. Arabaları yakından incelemek ve görmek için otoparka gidebilirsiniz.

Hacizli Araba İhalesinin İkinciye Kalması Nedir?

Her ihalede açılış fiyatı bulunur. Açılış fiyatının ardından ihaleye katılan kişiler kapalı zarflarla belirli oranlarda fiyatı arttırır. En yüksek ücreti veren kişi ihalede satılan aracın sahibi olur. İhale başlangıç fiyatı muhammen bedelin yüzde yetmiş beşine denk gelir. Kimi durumlarda bu açılış fiyatını teklif eden kişi çıkmaz. İhale katılan kimsenin olmadığı ya da katılım olsa da başlangıç fiyatının verilmediği durumlarda ihale amacına ulaşamaz. Böyle bir durumda ilgili araç için yapılan birinci açık arttırma tarihinin ardından geçen bir haftalık süre sonunda tekrar bir ihale olur. Bu duyurular da icra kurumlarının duyurularında yer alır.

Sizin İçin Seçtik  Öğretmene Hediye Fikirleri

Hacizli arabanın ihalesinin ikinciye kalması durumunda verilen ücret ne olursa kabul edilir. İhale açılış bedeli uygulanmaz. Ancak teklif edilen ücret aracın ikinci el fiyatının çok çok altında olması durumunda ihale yine aracına ulaşamamış olur. Bu durumda aracın satışı pazarlık usulüne kalır.

Pazarlık Usulüne Göre Araba Satışı

İki kez açık arttırma usulüyle ihaleye çıkan hacizli arabanın satışı gerçekleşmediyse pazarlık usulüyle satışı yapılır. Bu usul için ikinci ihale tarihinden iki haftanın geçmesi beklenir. Bu usulle araba sahibi olmak isteyen kişiler Pazarlık Usulü Satış Teklif Formu doldurur. Bu formda araç için teklif verilir. Bu teklifler arasında en yüksek teklifi veren kişi arabanın sahibi olur. İki kere ihalesi yapılan ardında pazarlık usulü denenen araç için yine uygun teklif veren çıkmaz ise altı aylık aralarla pazarlık usulü yenilenir.

Piyasa fiyatının neredeyse yarısına alınan hacizli arabalarda ikinci ihaleye kalma durumuna bu ucuzluk iyice artmaktadır. En uygun araba fiyatlarını bu ihalelerde görmeniz mümkündür. Eğer ihaleye bizzat katılamayacaksanız yanda pazarlık usulü yapılan araç bulunduğunuz ilde değilse internet sitesi aracılığıyla katılabilirsiniz. İnternet sitesinden edindiğiniz katılım formuyla beraber teklifinizi faks yoluyla iletebilmeniz mümkündür.

İhalenin Kaldığı Kişi Vazgeçebilir Mi?

İhale usulünde en yüksek teklifi veren kişi aracın sahibi olmaya hak kazanır. Ancak çeşitli nedenlerle ihaleden vazgeçme imkânı vardır. İhalenin kendisinde kaldığı kişinin vazgeçmesi durumunda ihale yenilenir. Ancak bu durum için ihalenin kendisinde kaldığı ilk kişiden bazı bedeller alınır. Bu bedeller;

 • İki ihale arasında meydana gelen zararın yüzde beşlik faiz bedeli,
 • İkinci ihalede katılım olmaması durumunda ilk ihale bedeliyle beraber diğer zararların yüzde beş faiz bedeli alınır.
 • İcra dairesi tarafından yapılan tüm masraflar ihalenin kendinde kaldığı halde vazgeçen kişi tarafımdan alınır.
Sizin İçin Seçtik  Otomotiv Sektörü İnsan Kaynakları Departmanı

İhaleyi Kazandıktan Sonraki Süreç

İhaleden hacizli araba nasıl alınır konusunda merak edilen bir diğer konuda ihaleden sonraki süreçtir. İhale yoluyla satışa çıkarılan hacizli araçlarda çeşitli nedenlerle ihalenin feshi gerçekleşebilir. Hacizli arabalar ihale yoluyla piyasa fiyatlarının yüzde elli daha ucuza satılır. Hatta ilk ihalede alıcı bulunamaması durumunda ikinci ihalede bu oran yüzde kırklara kadar düşer. Fiyat teklifleri adalet bakanlığının internet sitesinden de verilebilir. İnternet sitesi aracılığıyla teklif vermek, ihaleden bir gün önce mümkündür. Elden yapılan başvuruların ihale başlamadan yarım saat öncesine kadar belgelerin tamamlanma opsiyonu vardır.

İhalenin usulüne uygun yapılmadığı ya da ihaleye hilenin karıştığını hissedebilirsiniz. Böyle bir düşünce meydana geldiğinde ihalenin yapıldığı tarihten sonraki yedi gün içerisinde ihalenin feshi için dava açabilirsiniz.

İcradan araba satın almak için muhammen bedelin yüzde yirmisi ihaleye başvurmadan önce teminat olarak alınır. İhalenin kazanılmaması halinde bu para iade edilir. Ancak ihaleyi kazanan kişi için yatırılan teminat bir nevi peşinat yerine kabul edilir. Aracın bedeli için kalan miktarın ödenmesi için ihaleyi kazanan kişiye yedi gün süre verilir. Bu bir haftalık süre içerisinde satışı yapan icra dairesine ödeme yapılır.

Aşağıdaki yazılarımızı da incelemeyi unutmayın.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir