Etkili Ders Çalışma Programı

Etkili Ders Çalışma Programı – Nasıl Etkili Ders Çalışılır?

Öğrencilerin okul sürecinde ve devamında belki de en çok sorun yaşadığı konuların başında etkili çalışma gelmektedir. Etkili ve verimli çalışmak her şeyden önemlidir, örnek olarak bir öğrencinin bir günde 10 saat çalışması ile başka bir öğrencinin verimli 3 saat çalışması aynı sonuçları verebilir. Çok çalışmak değil asıl amacımızın etkili çalışmak olduğunu bilmeliyiz. Bunun için her şeyden önce Etkili ders çalışma programı gereklidir. Şimdi bu programı nasıl oluşturabileceğimize göz atalım.

 

Etkili Ders Çalışma Programı
Etkili Bir Ders Nasıl Çalışabilirsiniz?

 

Okul, bölüm, alan fark etmeksizin öğrencilerin Etkili ders çalışma programı ihtiyacı bulunmaktadır. Ders programı her şeyden önce uygulanabilir olmalıdır. İşlevsel olmalı ve günlük hayatınızın değişmesine katkı da bulunmalıdır. Şimdi maddeler halinde bu programın aşamalarından bahsedelim.

 

Etkili Ders Çalışma Programı Nasıl Oluşturulur?

  1. Amaçların Abartısız Bir Şekilde Belirlenmesi; Amaçlar her zaman ulaşılabilir olmadır, program yapmadan önce amacımızı net bir şekilde belirlemeliyiz. Amaçlarımızın düzeyi programın niteliklerini belirleyecektir.

 

  1. Program Süresi Oluşturma; Programlarınızı oluştururken günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak düzenlemelisiniz. Uzun süreli programlar başarıya ulaşmanızı engelleyebilir ancak kısadan uzuna giden programlar sizleri daha da motive edecektir.

 

  1. Hedef Tablosu Yapma; Günlük ve haftalık olarak gerçekleştirdiğiniz hedeflere tik atmanız gerekir ve bu sayede plana bağlı olduğunuzu kendinize kanıtlayacaksınız. Bu süreçte planlara bağlı kaldığınız için kendinizi abartısız bir şekilde ödüllendirebilirsiniz.

 

  1. Dersleri Heterojen bir Şekilde Seçme; Sevdiğiniz dersler olacak aynı şekilde sevmediğiniz ve başarılı olamadığınız derslerde illa olacaktır. Öğrencilerin bu süreçte yaptığı en büyük hata sevdiği derslerden başlaması ve diğerlerini es geçmesidir. Karma bir şekilde ilerlemeli ve programınızı buna göre oluşturmalısınız.

 

  1. Dersleri Sürekli Tekrar Etmek; Program içerisinde yer alan ve daha önce işlemiş olduğunuz dersleri belli aralıklarla tekrar edin ve bu sayede kalıcı öğrenmelerinizi artırın.
Sizin İçin Seçtik  Otomotiv Sektörü İnsan Kaynakları Departmanı

 

  1. Programın Değerlendirilmesi; Bir programın etkili olup olmadığı ona ne kadar inandığınızla ilgilidir. Öncelikle bazı şeyleri istemeli ve onun üzerine emek sarf etmelisiniz. Program sonunda sizlerde meydana gelen olumlu değişmeler programın başarısını ifade etmektedir.

 

Etkili ders çalışma programı için öncelikle bireyin kendisini tanıması gerekmektedir, sizler için en uygun ders çalışma programını yine sizler yapabilirsiniz.

 

Editörün Önerisi: Streamer Daily indir


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir