Engelli Aylığı Nasıl Alınır 2020

engelli-ayligi-nasil-alinir

Sosyal olanaklar sayesinde devletimiz vücutsal ve ruhsal kayıpları olan kişilere maddi destek sağlamaktadır.2022 Yasasıyla düzenlenen Engelli aylığı altında sunduğu maddi destekle, bu kişilerin daha rahat hayatını idare etmeleri amaçlanmaktadır.

Engelli maaşları daha önce 3 aylık bölümlere ayrılarak kişilere dağıtılırken, yeni düzenlemelere göre aylık bölümler halinde verilmeye başlanmıştır. Her yıl belli bir artışla, hak sahibi kişilerin PTT hesabına kişilerin doğum yıllarına göre yatmaktadır.

Engelli Aylığı ne kadar 2020

Engelliler; devlet hastanelerinden aldıkları heyet raporlarına göre devletten engelli aylığı alırlar. Heyet raporu %40 ile %69 arasında olanlar aylık 480,22 TL alırken; heyet raporu %70 ve üzeri olanlar ise 790,14 TL alacaklardır.

Engelli aylığı nasıl alınır 2020

Engelli aylığına başvuru yapabilmek için öncelikle devlet hastanelerinden alınmış bir heyet raporunuzun bulunması gerekir. Bu raporla beraber; bağlı bulunduğunuz kaymakamlığın Sosyal ve Dayanışma Vakfı birimine şahsen başvurmanız gerekmektedir. Başvuru işleminiz ardından gerekli ek evraklar tarafınızdan istenecektir. Bir diğer husus ise engelli aylığı için adresinizde yaşayan kişilerin toplam gelirinin belirli bir tutarın üzerinde olmamasıdır. Bu gelire; hanede başka bir engelli aylığı alan kişi varsa dahil değildir. Engelli aylığının yanında bakım ücretine de başvuru yapabilirsiniz. Bakım ücreti alabilmek için; heyet raporunuzda refakatçi kısmının evet olması gerekmektedir. Ayrıca sizlere bakacak kişinin herhangi bir iş yerinde sigortalı ve asgari ücretle çalışmaması gerekmektedir.

Başvuruda Neler Gerekli?

Engelli aylığı alabilmek için 18 yaşını doldurmadıysanız; anne ya da babanız sizlerin vasisi olarak kabul edilir. Bu durumda 18 yaşını doldurana kadar engelli aylığınız aylık olarak vasinizin PTT hesabına yatırılır. Ayrıca zihinsel bir kaybınız varsa maaşınız 18 yaşını doldurmanız halinde yine vasi hesabına yatacaktır.

Sizin İçin Seçtik  İhaleden Hacizli Araba Nasıl Alınır?

Engelli aylığının yanında; sosyal olanaklar dahilinde ihtiyaç dahilinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yakaca, giyecek ve yiyecek yardımı da yapılmaktadır. Yine bakanlık tarafından alınan Engelli Kimlik Kartı sayesinde şehir içi taşımacılıkta ücretsiz seyahat, TCDD yolculuklarında ücretsiz bilet verilmektedir. Heyet raporunda refakatçi seçeneği evet olarak belirtilmişte, bir kişiyle de ücretsiz seyahat edebilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımıza göz atmayı unutmayın!


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir