Emlak Balonu

Emlak Balonu Nedir?

Emlak balonu, kişilerin ya da ülkelerin arz ve talepleri doğrultusunda oluşan dalgalanmalara verilen genel isimdir. Emlak konusunda kişilerin ihtiyaçları her dönemde değişiklik gösterebilir. Özellikle de konut konusunda alımların hız kazandığı ve sürekli bir şekilde olduğu dönemlerde alım- satım ile ilgilenen kişiler bu fiyatları gereğinden fazla şişirebilir. Elbette bu olay da emlak balonu patlamasına yol açar.

Emlak Balonunun Ortaya Çıkışında Etkili Olan Maddeler Nelerdir?

 

Emlak balonunun ortaya çıkması kısa süreli gibi gözükse de uzun vadede gerçekleşen bir olay döngüsüdür. Kişiler konut fiyatları makul değerdeyken bir emlak satın alırlar. Bu süreç içerisinde satın alınan emlak kişiler tarafından kullanılır ya da kiraya verilerek doğal bir ek gelir elde edilmiş olur.

Emlak alımlarının hız kazandığı ve piyasada bulunan emlak değerlerinin arttığı dönemde kişiler konutlarını satmak için piyasaya yöneldiği zaman emlak balonu ortaya çıkmış olur. Emlak balonu her zaman aynı dönemlerde kendini göstermez. Bireylerin arz ve taleplerine göre değişiklik gösterebilir. Çünkü hiçbir emlak sahibi birkaç gün ya da hafta içinde yatırımını satarak kazanç elde etmeyi düşünmez, emlak balonu uzun vadede ortaya çıkar.

 

Emlak Balonu Patlar Mı?

Emlak balonu belirli arz ve taleplerle devamlı şekilde şişmeye devam eder. Somut bir örnek oluşturmak gerekirse sürekli şişen bir balon son noktaya geldikten sonra patlayacaktır. Emlak balonu da bu şekilde son noktaya geldiğinde daima patlamakta ve döngü tersine işlemektedir.

Emlak alımı yapan kişilerin bir kısmı bu alımları kiraya vermek ya da daha sonra piyasada emlaklar değerlendiği zaman satarak daha yüksek kazanç elde etmek gibi amaçlarla emlak alabilir.

Emlak piyasası değer kazandığında balıklama bir şekilde ellerinde var olan konutları satmak isteyen kişiler artacaktır. Bu nedenle ev fiyatları yükselmeye devam edecektir. Konut fiyatları yükseldikçe ekonomik durum da göz önünde bulundurulduğunda alım gücü azalacaktır. Bu da talep azaldığı için fiyatların düşmesine sebebiyet verecek ve bu sayede de emlak balonu patlamış olacak ve tüm döngü tersine dönmüş olacaktır.

Sizin İçin Seçtik  Sevgililer Günü İçin Birbirinden Güzel Hediye Fırsatları

 

Emlak Balonu Patlarsa Ne Olur?

Emlak balonu kişilerin küçük çaplı kazançlar elde etmesi için ideal bir durum gibi görünse de aslında ülkelerin ekonomilerini derinden sarsan bir durumdur. Her ailenin gelir ve giderlerinin aynı olmadığı, bu nedenle de alım güçlerinin ve konuta ayırabilecekleri para ile ihtiyaçları olan konut tipinin farklılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Emlak balonunun oluşması ülkenin ekonomik durumunu sarsar, alım gücünü etkiler ve aynı zamanda sadece emlak alanında değil diğer alanlarda da küçük ya da büyük çaplı borçlanmalara sebebiyet verebilir.

 

Emlak Balonuna Neler Sebep Olur?

Günümüzde hemen hemen her banka emlak alımı için faiz oranları farklı kredi seçenekleri sunabilir. Hem banka kredileri hem de konut ihtiyacı emlak balonunun şişmesinde önemli rol oynayan durumlardan bazılarıdır.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir