Bitcoin Nedir Nasıl Alınır [Tüm Detaylar]

bitcoin-nedir

Herkesin merak ettiği ve özellikle de son dönemlerde sıkça sosyal mecralarda karşımıza çıkan kavramlardan bir tanesi de bitcoin nedir.

Küresel olarak ekonomi artık önlem alınamaz bir şekilde gelişmektedir ve durum aslında insanların yatırım yapmalarını ve daha çok kazanmak istemelerine neden olmaktadır. Daha çok para kazanmak isteyenler kendilerini bu yatırımları yapmak için bitcoin gibi sanal kuruluşlarda bulunmaktadır.

Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin ve Kripto Paralar

Ülkemiz ve dünyada belki de en çok gündeme gelen kavramlardan bir tanesi olan Bitcoin nedir güvenilir bir para birimi yoksa değil mi? Herkes tarafından merak edilmektedir. Yasal olarak baktığımızda dünyada çok fazla kullanan ülke bulunmamaktadır ancak gelecek zamanlarda bitcoinlerin değerleneceğine dair söylemlerde fazladır. ABD genel olarak bu konu ile bir açıklama yayınlayarak bitcoin kullanıcılarını uyardı ve açıklamasında bitcoinlerin aşırı derecede güvenilir olmadığını bir gün balonun patlayabileceğini ifade ettiler. Ancak bu açıklamalara rağmen bitcoin kullanıcılarının sayısı her geçen gün artmaktadır, peki neden?

Bitcoin, gerçekte var olan bir para sistemi değildir. Yani bir banka veya bir kuruluş olarak düşünmek yanlış olur. Herhangi bir ülkeye bağlı olmayan bitcoinin kurucusu dâhil bilinmemektedir. Bu durum yatırımcılar için güvenlik açısından endişe yaratmamalıdır çünkü bitcoin ulusal olarak en güvenli sanal banka sistemlerinden bir tanesidir. İsviçre bankasının size verdiği güveni kullanıcılara vermekte ve bu da kullanıcıların daha çok yatırım yapmasını sağlamaktadır. Bitcoin nedir diye kısaca özetlersek, kendi simgesi olan ve diğerlerinden özgü kendisine ait bir mekanizması olan dijital para sistemidir. Paranız ile bitcoin satın alabilir kişiler ve alışverişte bu paraları kullanabilirsiniz. Sizin için birçok ayrıcalıklar sunan bitcoin karşılıklı havaleler sonucunda masraf almamakta bu da aslında bütün insanlar için önemli bir durum teşkil etmektedir.

Sizin İçin Seçtik  Tembel Olduğumu Düşünüyorum Neler Yapmalıyım?

Bitcoin Sistemi Nasıl Çalışır?

Peki, bitcoin sistemi nedir nasıl işler? Bu soruya cevap verecek olursak bu sistem sanal ortamda yapıldığı için aslında çok suni görünmektedir ama bunun aksine işleyiş bakımından bir bankayı aratmamaktadır. Bu iş evde sizin bilgisayar ile yapabileceğiniz kadar basit değildir. Sadece bu iş için dünyada özel makineler üretmekte ve çalışmak için yüksek donanımlı kişiler bulunmaktadır. Madenci denilen bu sistemde çalışanlar bu özel makinelerle bitcoin üretmektedir. Bitcoinin sınırsız sayıda üretilmesi söz konusu değildir. Arz ve talep bu tarz durumlarda etkilidir. Talep artıkça arz artmakta ve bu şekilde daha çok bitcoin üretilmektedir. Bitcoin hesabınızda yer alır ve bu hesap dondurulamaz başka kişilere aktararak transfer edebilirsiniz sadece.

2009 yılında daha öncede belirttiğimiz gibi kurucusu tam olarak bilindiği için esrarengiz bir biçimde kurulmuştur. Yaklaşık olarak 9 yılı geri de bırakan bu dijital madenci sistem gün geçtikçe daha da popüler olmaktadır. 2009 yılında yatırım oranları %4 seviyelerinde iken günümüzde bu oran yaklaşık %76 seviyelerine gelmiştir. Bu artışta sisteme olan güven önemli bir etmen olmuştur.

Bitcoin Neden Çok Rağbet Görüyor?

Bitcoin para biriminin rağbet görmesinin en temel nedeni yatırım amacıdır, altın ve gümüş gibi değerli madenlerin sayısı nasıl sınırlı ise bitcoin sınırsızmı sorusunun cevabı da bitcoinlerin adetleri de sınırlıdır şeklinde olacaktır. Peki Dünya’da kaç bitcoin var sorusunun cevabına ise, yaklaşık olarak 21 milyon adet olduğu söylenmektedir yani bu sayıya ulaşınca bitcoin üretimi tamamen durmuş olacak ve eldeki bitcoinler değer kazanacaktır.

Bitcoin yasalmı? Bitcoin caizmi?

Uzmanlar bu konuda herhangi bir şey söylemekten kaçınmaktadır çünkü yasal olarak bir dayanağınız yoktur örnek olarak elinizde altınınız var ise dünyanın neresine giderseniz gidin istediğiniz zaman kullanabilirsiniz ancak bitcoinlerde bu durum kısmen de olsa gerçekleşmeyebilir. Para kazanmak birazda risk seçeneklerini de barındırıyor o yüzden iyi düşünmeniz de fayda var.

Sizin İçin Seçtik  Android Oyun Club Sahibi Toprak Koç Tutuklandı Mı?

bitcoin

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alımı  konusunda karar veren kullanıcılar için farklı seçenekler mevcuttur. Yerli ve yabancı birçok kurum ve firma bitcoin satışı konusunda hizmet sunmaktadır. Alanında bir numara olan firmalar bitcoin konusunda farklı ödeme seçenekleri bile sunmuş durumdadır yani kredi kartı ile bitcoin satın alabilirsiniz. Seçeceğiniz bitcoin adeti kadar ödeme yaparsınız ve dilemeniz durumunda bunu aynı firmaya ya da farklı kuruluşlara bozdurabilirsiniz. 2019 yılı içerisinde 1 adet bitcoin sanal paranın değeri TL cinsinden 46 liradır. Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda ise 1 adet bitcoin fiyatı yaklaşık olarak 1 TL’nin altındaydı, o dönemde yatırım yapanların şimdi ne kadar kazandığını siz hesap edin.

Bitcoin İle Para Kazanma

Bitcoin aldım bunu paraya çevirebilir miyim? Belki de en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Çünkü bitcoini olan biri bunu sadece alışverişte mi kullanacak sorusu yüzünden yatırımcılar geri adım atmaktadır. Bu durum aslında yatırımcıları endişelendirmemelidir çünkü internette birçok exchange sitesi bulunmaktadır. Bu siteler az miktarda kar karşılığında elinizde bulunan coinleri kendi para biriminize çevirmenizi sağlamaktadır. Özetle söylersek bitcoin sizin için paraya çevirebileceğiniz ve alışveriş gibi yerlerde kullanabileceğiniz önemli bir sanal paradır.

Türkiyede faaliyet gösteren birkaç kurumsal exchance sitesi;

Bitcoin güvenlimi? Güvenlik açısından baktığımızda ise karşınızda bir kişi ya da kurum olmadığı için sanal ortam güvenliği düzeyi üst düzeydedir. Dolandırılma ve benzeri gibi bir durumla karşılaşmanız olası değildir. Bu sisteme ilk olarak giriş yaptığınızda herhangi bir sözleşmeye tabi olmazsınız eğer çıkmak isterseniz sizin için yasal olarak bir sorun çıkmaz. Bu açıdan düşünüldüğünde son derece kullanıcılar için dengeli bir sitemdir, kullanıcılar kendini özgür hisseder. Hesabınız sadece size aittir sistemde hiç kimse bu hesaba erişemez ve güvenlik kodları sayesinde başka birinin işlem yapması olanaksızdır. Son olarak bu sistem bir banka gibi değil 7/24 her zaman çalışmaktadır bu durum aslında tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Eğer sizde merak ediyorsanız sistemde yerinizi biran önce alın.

Sizin İçin Seçtik  Tembel Olduğumu Düşünüyorum Neler Yapmalıyım?

Sizde konumuzu beğendiyseniz yorum yapmayı ve aşağıdaki diğer yazılarımızı da incelemeyi unutmayın.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir