Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

Korona dönemi içerisinde insanlar evde oturduğu zaman içerisinde kripto paralar ile alakalı birçok yükselişin de habercisi oldu. Durum böyle olunca bu kripto paralar ile alakalı birçok soru sorulmaya başlandı. Bu merak edilen sorular arasında en çok öne çıkanlardan birisi ise Bitcoin nasıl alınır sorusu oldu. Bizde bu yazımızda sizlere bitcoin ve kripto paralar ile alakalı detaylı bir bilgi vereceğiz.
İlk olarak bitcoin alımlarından öncesinde, kripto paralar ve bunların işleyişleri ile alakalı bilgi sahibi olmak, yatırımlar için gerekli eğitim ve dersleri almamız gerekiyor. Çünkü oldukça hareketli bir piyasa olmasından ötürü oldukça kolay bir şekilde para kazanılması haricinde kaybetme durumları da oldukça fazla olabilmekte.

Bitcoin Nedir?

İlk olarak bitcoin nedir sorusuna geldiğimizde, Satoshi Nakamoto ve Martti Malmi takma isimlerini kullanmakta olan iki programcı tarafından kurularak bitcoin.org alan adı ile 2008 senesinin ağustos ayında faaliyete geçti.

Aynı senede Ekim ayında ise, bitcoin ile alakalı eşler arası elektronik nakit sistemi adında bir beyaz kağıt ile beraber bildiri yayımlanarak resmen faaliyetlerini ilan ettiler. Bu bildiriler, tam olarak doğrulanabilir işlemlere imkan tanırken, herhangi bir merkezi otoriteleri de ortadan kaldırabilecek çeşitli elektronik ödeme sistemlerinden Bitcoin ilkelerini oluşturmuş oldu.

2009 senesinin ocak ayında ise bitcoin ilk para birimi işlemi, Nakamoto’ya ait olarak bir bilgisayar yardımı ile bir geliştirici ve bir kripto paralara merakı olan genç Hal Finney arasında yapıldı.
Satoshli Nakamoto takma isimli kişini şu ana kadar kim olduğu hakkında herhangi bir net bilgi yer almamakta.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin nasıl alınır sorusuna gelecek olursak, çeşitli marketler ya borsalar üzerinden direkt olarak bitcoin satışı yapmak isteyen kişilerden satın alınabilmektedir. Borsalar ise bu mantıkta tamamen al sat yapmak için aracı olarak çalışırlar. Buradaki kilit nokta ise, ne zaman alınıp ne zaman satılacağı konusunda bilinmesidir. Bazı durumlarda ortalama olarak 800 dolar olan bir sermaye ile dakikalar içerisinde yüksek meblağ kazanabilirken, aldığınız andan birkaç dakika sonrasında ise zarar etme olasılığınız bulunur. Bunun dışında yatırdığınız miktar arttıkça, kar ve zarar etme durumlarınız da aynı oranda artış gösterecektir.

Bitcoini ise, nakit paralar ya da kredi ya da banka kartları üzerinden, bunun haricinde diğer kripto para değiş tokuşları ile de satın alabilirsiniz. Ülkemizde ise genel olarak banka ya da kredi kartı üzerinden türk lirası ile alım tercih edilmektedir.

Bitcoin nasıl alınır sorusuna borsalar olarak bilgi aktaracak olursak, çeşitli kripto para sistemlerine üye olmanız gerekiyor. Bu hesaplar ile kimlik doğrulaması gerçekleştirip nakit para ya da kripto paralar yatırabilir ve transferler gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto para alımları adına sizlere önerebileceğimiz en profesyonel borsalardan birisi ise Binance olmaktadır. Şu anda işlem hacmi ve kullanıcı anlamında en çok kullanılan ve oldukça güvenli olan bu site üzerinden bitcoin alımları gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Bunun haricinde düşük komisyon oranları ve gelişmiş referans sistemleri ile daha çok para kazanma şansı da yakalayabileceksiniz. Bu söylediğimiz işlemleri sadece bilgisayar üzerinden değil, Binance markasının mobil uygulaması yardımı ile de oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün.

Bitcoin alımları için hesap açmanızın ardından, Bu hesap üzerine bir kripto para transferi ya da nakit para eklemesi gerçekleştirmelisiniz. Bunları yaptıktan sonrasında ise bitcoin alımları için borsaya geçiş yapmalı, alacağınız adet ve miktarı belirleyerek alım işlemi gerçekleştirmelisiniz. Bu alım işlemlerinin ardından ağ trafikleri ve sistem üzerindeki ücretlere göre birkaç saniye içerisinde işlemleriniz gerçekleşecektir.

Sizin İçin Seçtik  Sosyalleşme Uygulamaları

Bunların haricinde, sadece bitcoin değil, Binance üzerinden birçok kripto para alım işlemlerini de aynı anlattığımız şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Bu alımları gerçekleştirmeden öncesinde zarara uğramamak adına grafik analiz bilgisi edinmeli, birçok dünya gelişmelerinden bile haberdar olmalısınız.

Çünkü teknik analiz haricinde dünya gündemindeki birçok haber de bitcoin ve diğer kripto paraların düşüş ya da yükselişleri adına oldukça önem teşkil eder. Hatta örnek verecek olursak, Elon Musk’un twitter üzerinden atmış olduğu dogecoin twitleri de yatırım için oldukça önemli haber ve gelişmeler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Kripto para alımları yaparken, ismi hoşunuza giden coinler değil de, genel olarak yatırım ve projelerinin sağlam olduğu, yeni bir şekilde isim yapmış, tam olarak yükselişe geçmemiş olanları tercih etmelisiniz. Bu şekilde paranız hem değer kazanacak, hem de uzun süreli yatırımlarınızda oldukça karlı olacaksınız.

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin alımlarını yapmak için genel olarak kripto para borsaları kullanılmaktadır. Bu borsaların genel amacı ise, alıcı ve satıcıyı bir araya getirmektir. Bu şekilde örnek verecek olursak, bir bitcoin alıcısı ve satıcısı arasında köprü olur ve takas işlemini gerçekleştirir. Bu anlamda aradan belli miktarda komisyon oranları da almaktadır.

Düşük komisyon oranları ve güvenli bir kripto para borsası arayışı içinde iseniz, kesinlikle Binance borsası üzerinden kripto para alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dünyada en çok tercih edilen ve en çok müşterisinin bulunduğu bu borsa içerisinde hızlı şekilde işlemler gerçekleştirerek kar edebilir ve gelişmiş referans sistemleri ile daha çok para kazanma şansına erişebilirsiniz.

Bitcoin Satın Alırken Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin nasıl satın alınır sorusunu cevapladıktan sonrasında onları da en iyi şekilde nasıl saklayabileceğimiz konusunda bilgi sahibi olmamız gerekmekte. Çünkü eğer yüksek meblağlarda bir coin yatırımı yapmış iseniz, bunları saklayabileceğiniz belli başlı yerler bulunuyor. Kripto para dünyaları içerisinde saklama alanları olarak cüzdan ya da farklı birkaç çeşitte yer almakta. Her seçeneğin kendine özel olarak gizlilik, erişim ya da depolama gibi alternatifleri yer almakta.

Cüzdanlarımızda teknik olarak yatırım yaptığımız kripto paraların da tam olarak saklanmakta olmadığını da belirtmek gerek. Cüzdanlar coinler gerine, bitcoin adreslerine erişim amaçlı olarak gerekli işlemlerin sağlanması adına özel bazı anahtarların saklanmasına yardımcı oluyor. Bu dijital olarak saklanan cüzdanın anahtarları her işlemden sonrasında imzalanmakta ve kullanıcılar bu anahtarların şifresini unutur ise, içerde yer alan yatırımlarına erişimi tamamen kaybederler. Şifreyi geri almak gibi durumlar da cüzdan içerisinde yer almamaktadır.

Bitcoin ya da diğer kripto paralarınızı saklama adına birçok cüzdan çeşidi yer almaktadır. Bu cüzdan çeşitlerine bakacak olursak;

Masaüstü

Masaüstü cüzdanlarında genel olarak bilgisayarda kurulmakta olan, güvenli denilebilecek cüzdan türüdür diyebiliriz. Kullanıcılar adına ağ bloklarını indirme imkanı yaratan, paraların güvenliklerini kontrol etme imkanı sunmakta olan kalın cüzdanlar haricinde, blok indirme gerektirmeyen ve taşınabilir bir cihaza kolayda indirilen cüzdanlardır

Mobil

Mobil cüzdanların diğerlerine göre avantajlarına bakacak olduğumuzda, paranın her zaman kullanıcıların kullanacağı şekilde cebinde olmasını söyleyebiliriz. QR kod yardımı ile oldukça kolay bir şekilde ödeme yapılabilmesine imkan tanınıyor. Bunun haricinde kullanıcılar akıllı telefonları yardımı ile oldukça hızlı bir şekilde bitcoin ödemesi gerçekleştirebiliyor.

Online

Web tabanlı olan cüzdanlar içerisinde kullanıcıya ait özel anahtarların başkası tarafından kontrol edilmekte ve internete bağlı olan bazı sunucuların içerisinde depolanmasıdır. Kullanıcılara istedikleri yer içerisinde istedikleri cihazda hesaplara erişim imkanları sunulmakta olsa da, sunucu ya da hizmet ile alakalı olarak herhangi bir hack durumu ile sizin hesabınızın da risk teşkil edebileceğini söyleyebiliriz.

Sizin İçin Seçtik  En İyi Sevgili Bulma Uygulamaları

Donanım

Donanım cüzdanlarında size özel anahtarlarınızı saklamakta olan ve işlemleriniz adına sizlere yardım eden bir çeşit taşınabilir cihazlardır. Birkaç farklı tür içerisinde donanım cihazları yer alsa da, genel olarak amaçları kullanıcıya istedikleri kadar parayı ceplerinde taşımalarına izin vermeleridir.

Kağıt

Bitcoin saklamaları için en güvenli yollar arasında yer alan kağıt cüzdanlar, belirli bir hizmet amaçlı olarak oluşturulmakta olan QR kodlardan oluşmaktadır. QR kodlar arasında biri gönderilmekte olan coinleri almak adına kullanılabilirken, diğerleri ise adres içerisinde bulunan bitcoinlerin harcanması için kullanılmakta olan özel anahtarlardır.

Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin nasıl alınır sorusu haricinde en çok sorulan ve dikkat edilen şeylerden birisi ise bitcoin alımlarında dikkat etmemiz gerekenler kavramıdır. Bu anlamda bitcoin alımlarında kripto para borsanızı iyi bir şekilde seçmeli ve bu borsalar üzerinden çeşitli güvenlik işlemlerini gerçekleştirerek yatırımlarınızı güvenli bir ortam içerisinde muhafaza etmelisiniz.

Bu anlamda Binance sisteminin altyapı olarak oldukça güvenli bir haricinde belli başlı güvenlik önlemleri ile hesabı oldukça fazla koruma altına aldığını söyleyebiliriz. İki aşamalı doğrulamalar ve para transfer işlemlerinde hem telefon hem de mail adresine kod isteme gibi birçok durum ile cüzdanınızda yer alan yatırımların güvenli bir şekilde saklanmasına yardımcı olmaktadır. Bu anlamda kripto para borsalarının da dolandırıcılık ya da hacklenme durumları ile karşı karşıya kalınmasından ötürü oldukça fazla dikkat etmeli ve seçici olmanız gerekmekte.

Bitcoin Satın Almanın Farklı Yolları

Bitcoin nasıl alınır sorusunda genel olarak borsadan alınabilir olarak söylesek de, nadir şekilde kullanabilen bazı alternatifler de yer almaktadır. Bitcoin satın almanın farklı yollarına bakacak olduğumuzda;

ATMler

Ülkemizde çok yaygın olmasa da bitcoin ya da diğer kripto paraları satın almak için Avrupa’da atmler mevcuttur. Bu atmler üzerinden nakit paranız ile belli miktarlarda bitcoin ve benzeri kripto paraları cüzdanınıza ekleyebilirsiniz. Genel olarak %3 ila %8 komisyon alınsa da kripto para satın almak adına farklı bir alternatif olarak tercih edilebilir.

Genel olarak yapmanız gereken, atmye nakit para yatırarak mobil cüzdanınızda yer alan QR kodu taratarak paranızın cüzdanınıza tam olarak ne şekilde yatırabileceğinizi anlatan fişi almak ve bitcoini transfer etmek. Bitcoin’in her geçen gün popüler olması ile bu atm.lerin de günden güne artış göstermesi bekleniyor.

Hediye Kartları

Bitcoinin anonim bir para birimi olması, bazı zamanlar içerisinde nakitten bile daha ucuz olmasından ötürü hediye kartları içerisinde de oldukça sık bir şekilde kullanılmakta. Bunun haricinde bitcoin almak için hızlı bir yöntem olarak de hediye kartları seçilebilmekte. Bu şekilde herhangi bir mağaza üzerinden bitcoin hediye kartları satın alarak, bunları kabul eden borsalar üzerinde satın alma süreçlerinizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin nasıl alınır konusunda, kripto para borsaları dışında madencilik yöntemleri ile de bitcoin elde etme şansına sahipsiniz. Bu şekilde başkalarından kripto para satın almıyor ve kendiniz üreterek cüzdanınızda biriktiriyorsunuz.

Bitcoin ya da diğer kripto paraların madenciliği, genel olarak belli donanım ve yazılımlar ile beraber çeşitli problemlerin çözümü ile transfer işlemlerinin onayının alınması, bunlarla beraber yeni üretilmiş kripto paralar ile ödüllendirilmesi durumudur. Herhangi bir bilgisayar ve interneti bulunan herkes kripto para ve bitcoin madenciliği yapabilir.

Cüzdanlar arasında gerçekleşmekte olan transferlerde, bu işlemlerin onaylanmadan öncesinde ilk olarak belli bir havuza aktarılır. Daha sonrasında ise bu işlemlerin belli metotlar ile bir araya gelmesi ile bloklar meydana gelir. Bu blokların, ağlara bağlı olan cihazlar ile doğrulanması durumunda blok zincirlerine yansır. Daha sonrasında ise kripto para madenciliği yapan kişiler bu transferleri onaylayarak blok zincirinin bir kopyasının saklarlar.

Sizin İçin Seçtik  Kolay Kredi Veren Bankalar

Bu kripto para madenciliğini yapmak için belli birkaç alternatif yer almaktadır. Bunları karlılık, maliyetler ya da işin zorluğu olarak belli alanlara ayırmak mümkündür.

Kripto para madenciliğinin kazanç durumlarına gelecek olursak, seçmiş olacağınız madencilik türleri, aldığınız donanımlar ve kripto paranın değerine göre oldukça fazla değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak bir yatırım olmasından ötürü aldığınız donanımları amorti etmesi anlamında belli bir dönem beklemeniz gerekir. Bunun haricinde elektrik giderlerinizin de oldukça artacağının altını çizelim.
Kripto para madenciliklerini gerçekleştirmek için ilk olarak belli yeterli donanımlara, güçlü bir altyapıya ve bu donanımları soğutabilecek alanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçları tamamlayıp işe başladıktan sonrasında belli bir miktar bitcoin elde edebileceksiniz.

Bitcoin nasıl alınır sorusu haricinde diğer sorulara da cevap verecek olursak;
Genel olarak piyasa içerisinde ayı ya da boğa sezonu olarak adlandırılmakta olan dönemler mevcuttur. Bu dönemler içerisinde bazı çeşitli taktikler ile kar ve zararlarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Bunun haricinde de kullanılan birçok kripto para terimlerini de aşağıda sizlere aktaracağız.

Ayı Sezonu

Ayı sezonu, genel olarak piyasaların bir karamsarlık içerisinde olduğu ve fiyatların belli bir dönem içerisinde kademeli düşüş trendlerinde olacağına dair beklentilerin bulunduğu bir sezon olduğunu söyleyebiliriz. Yani takip içerisinde olduğunuz bazı traderlerin ayı sezonu ile ilgili açıklamalarında genel olarak düşüş beklendiğini anlayabilirsiniz. Bu durum içerisinde kısa dönem içerisinde çıkabilir ya da hodl kalarak yani uzun süre bekleyerek tekrar kar etme durumuna geçiş yapabilirsiniz

Ayı Tuzağı

Bir kripto paranın fiyatlarının düşmesi ile alakalı bir grup yatırımcının aynı anda satış yapması durumudur. Oldukça büyük miktarlarda kripto paralar satılarak birden piyasa düşürülür ve diğer insanların da korkarak satış yapmasını sağlarlar. Daha sonrasında ise düşüş olan bu piyasa içerisinden tekrar alım yaparak kar elde ederler. Bu durumlarda sakinliğinizi korumalı, psikolojinizi kötü bir şekilde etkilemeden sabırlı bir şekilde beklemeyi öğrenmelisiniz.

Boğa Sezonu

Boğa sezonu ise, piyasaların iyi bir hal aldığı ve fiyatların her geçen gün yükseliş göstermekte olduğu bir dönem olarak tanımlanabilir. Bunun haricinde fiyatların normalde olması gerekenden çok daha fazla üstüne çıkma durumlarına da boğa sezonu adını verebiliriz. Bu gibi durumlarda fiyatları iyi okumalı ve oldukça yüksek fiyatlardan alım yapmayarak zarar etmenin önüne geçmelisiniz.

Burn

Bir kripto paranın dolaşımda yer alan miktarının bir kısmının piyasadan silinme durumu olarak açıklanır. Kripto paranın yöneticileri tarafından büyük miktardaki bu coinler, anonim hesap cüzdanlarına gönderilir ve dolaşımdaki coin oranı azalarak kripto paranın değerinin artışı sağlanır.

Bulut Madenciliği

Belli bir enerji ile beraber madencilik firmalarına evinizde yer alan bir bilgisayar ile beraber katkı sağlayarak coin elde etme durumudur.

Sizde bu makalemiz ile beraber bitcoin nasıl alınır sorusu dışında birçok ek bilgi daha elde edebilirsiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz bilgiler ile bitcoin ve benzeri kripto paraların alım ve satışları, güvenli bir şekilde saklanması ve yatırımlarınız hakkında tecrübe sahibi olabileceksiniz. Ayrıca binance üzerinden kayıt olarak birçok ek kazanç fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve alım satım işlemini öğrenmek için tıklayın: https://www.kriptoseyir.com


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir