Bir Dönem Bağımlılık Yaratmış, Ülkemizde Çok Tutan Bilgisayar Oyunları

Bir Dönem Bağımlılık Yaratmış, Ülkemizde Çok Tutan Bilgisayar Oyunları

Hayatımıza girdiği andan itibaren bilgisayar oyunları oldukça dikkat çekmiş ve yeni bir dönemi başlatmıştır. Bilgisayar oyunları birçok farklı kullanıcıya aynı anda hitap edebilen ve hem son derece eğlenceli hem de ulaşımı kolay oyunlardır. Bu sebeple belki de büyük, küçük herkesin ilgi odağı olmuştur. Hayatımıza girdiği andan itibaren tutkunu olduğumuz ve bizlerde adeta bağımlılık yaratan oyunlar nelerdir bahsetmek istiyoruz. Böylece sizlerin de biraz anıları canlanabilir hatta geri dönerek tekrar tekrar oynayabilirsiniz.

Bilgisayar Oyunlarının Hayatımıza Girişi

Bir dönem bütün çocukların ve gençlerin bilgisayar başından kalkmamasına neden olan oyunlar aslında ülkemizde çok geçmiş tarihli değildir. Bunlar ülkemizde yakın zamanda ortaya çıkmış ancak çıkması ile beraber oldukça geniş kitlelere ulaşmıştır. Bilgisayar oyunlarından sonra gelişen mobile oyun olayı da durumu çok daha yaygın hale getirmiştir. Artık 7’de 70’e neredeyse herkes oyun bağımlısı haline gelmişti.

Bir dönem ülkemizde son derece popüler olan ve birçok kişinin bağımlısı olduğu oyunlar neler bahsetmek istiyoruz. Aslında birçoğunuz bu oyunları hemen tanıyacak ve anılarınız depreşecektir. Ülkemizde oynanma oranına göre hazırladığımız oyun listesini sizler ile paylaşmak istiyoruz.

Ülkemizde Çok Tutan Bilgisayar Oyunları Listesi

Hepinizin yakından bildiği ve hayatında en az birkaçını oynadığı oyunların listesini hazırladık. Bu listede yer alan oyunlar şöyle olmaktadır;

1.Age of Empires II

Ülkemizde belki de internet kafelerde ilk oynanan oyunlardan biridir. Günümüzde halen yeni versiyonları oynanan bu oyunda savaş ve mücadele vardır. Birbirine üstün olmaya çalışan orduların mücadelesi konu edilir.

Age of Empires II
Age of Empires II

2. Counter-Strike

Nüfusun büyük çoğunluğunun oynadığı ve son derece popüler olan oyunlardan biridir. Aslında oyundaki bazı yetersizlikler kullanıcıları son derece yoruyordu. Ancak buna rağmen bir dönem son derece popüler hale gelmişti. Bugün bu oyun CS: GO olarak kullanıcılarına çok daha keyifli oyun deneyimleri sunuyor.

Sizin İçin Seçtik  Çok Beklenen The Last of Us Part II PS4 Hikaye Fragmanı Paylaşıldı
Counter-Strike
Counter-Strike

3. Knight Online

MSN Messenger’da çocukların durum bilgisine bile etki eden bu oyunun popülerliği ve kullanıcılar üzerindeki bağımlılığı sanırız tartışılmaz. Bu oyunun hayatımıza getirdiği en önemli şeylerden biri de sanırız satılık ikinci el hesap olayı olmuştu.

Knight Online
Knight Online

4.Metin 2

Knight online bir nesli mezun edince ardından gelen oyuncular için yeni bir kan bulundu ve bu da Metin 2 oldu. Tabi o dönem birçok gencinde internet kafeleri yol etmesine neden oldu.

Metin 2
Metin 2

5. Mount & Blade

Bu oyundaki amaç savaşlarda başarılı olmak ve kendi kraliyetinizi kurmaktır. Belki de günümüzde bu amaçla oynanan birçok oyunun öncüsü sayılabilir. Sonradan savaş ve strateji oyunları çoğalıp gelişince doğal olarak bu oyunların popülerliğini yitirmesine neden oldu. Bu oyunun son derece önemli bir yanı da oyunun yerli olmasıdır. Bu özelliği ile hala bir kesim tarafından ilgi görmektedir.

Mount & Blade
Mount & Blade

6.GTA Vice City

Bir dönem o kadar popüler haline gelmiş bir oyundu ki insanlar birbirlerine bu oyunu oynayıp oynamadıklarından ziyade görevleri kaç dakikada yaptıklarını soruyordu. Zorlu ve eğlenceli görevleri ile GTA Vice City bir dönem ekol olmuştu. Hala yeni versiyonları ile oyun severlerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

Bir dönem bağımlılık yaratmış bilgisayar oyunları listesi daha istemediğimiz kadar uzayabilir. Bilgisayar ile geç tanışan bir millet olmamıza rağmen bilgisayar oyunları ile kısa sürede kaynaşmış bir toplum olduk. Bu ne kadar gencin hayatını olumsuz etkiledi ve belki de başka alanlara yeterince yönelememesine neden oldu bilinmez. Ancak yine de bir nesi hayatının en güzel ve en eğlenceli anlarını bu bilgisayar oyunları ile geçirdi.

GTA Vice City
GTA Vice City

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir